Экономика | 27 Мая, 2017

Що буде з доларом до грудня 2017 року

Свежие новости: Що буде з доларом до грудня 2017 року

Україні за останні кілька тижнів значно зміцнилася гривня. Великі валютні виручки аграріїв і невисока активність імпортерів дозволила національній валюті зміцнитися до позначки в 26,26 гривні за долар. Останній раз такий курс був в кінці минулого року. Коли чекати девальвації гривні і що впливає на валютний ринок в Україні.

Що відбувається з гривнею і який чекати курс

Більше половини від валютних надходжень в Україну – виручка від експорту сировини. Курс гривні безпосередньо залежить від врожаю аграрних культур, виробництва сталі, металу і цін на міжнародних сировинних ринках. Падають ціни – скорочується валютна виручка – долар по відношенню до гривні дорожчає.

На початку лютого офіційний курс долара досяг 27,02 гривні, а на даний момент опустився до 26,26 гривні. Дешеве "зелений" в останній раз коштував 26 грудня 2016 року. Нацвалюта зміцнилася в першу чергу завдяки виручці від аграрної продукції, пояснює керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій. Економісти таке зміцнення називають "сезонним факторів" – агрокомпанії заводять виручку для того, щоб провести посівну. Крім того, багато українців витрачають накопичені ще до економічної кризи долари, а імпортери традиційно відрізняються в цей період низькою активністю. Українці масово здають валюти в банки - обсяг викупу за добу досягає 10 мільйонів доларів.

Деякі з цих факторів будуть актуальними як мінімум до середини літа, проте, Олександр Паращій упевнений, що вже через кілька тижнів гривня змінить траєкторію руху - долар подорожчає. "Ми бачимо, що обсяги виробництва сталі останні місяці падають, і ціни на світових ринках дещо знижуються. Швидше за все, в перспективі менше місяця ми побачимо, що гривня буде слабшати", - пояснює експерт.

"Ми бачимо, що обсяги виробництва сталі останні місяці падають, і ціни на світових ринках дещо знижуються. Швидше за все, в перспективі менше місяця ми побачимо, що гривня буде слабшати", - пояснює експерт.

Уже в липні гривню можна буде купити за 27 гривень, припускає Олександр Паращій. На валюту вплине ситуація на сировинних ринках, і рішення арбітражного суду між "Нафтогазом" і "Газпромом". До кінця року, за оцінками Concorde Capital, гривня девальвує до рівня 28,5 гривні за долар.

Старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб зазначає: гривня зміцнилася не тільки через високу валютну виручку українських експортерів. Останнім часом, зазначає експерт, долар планомірно втрачає позиції по відношенню до всіх валют.

"Долар падає через слабкі макроекономічні дані США і постійні скандали навколо фігури президента Дональда Трампа, завдяки яким вже лунають голоси про можливий імпічмент. І хоча успіх такого імпічменту виглядає на сьогоднішній день малоймовірним, політична напруженість серед політичних еліт США додатково тисне на долар, який тільки за останні два тижні виріс до євро з 1,0850 до 1,1250", – відзначає аналітик.

"Долар падає через слабкі макроекономічні дані США і постійні скандали навколо фігури президента Дональда Трампа, завдяки яким вже лунають голоси про можливий імпічмент", – зазначає аналітик.

В "Альпарі" вважають, що сприятлива ситуація для гривні може тривати до середини або навіть кінця літа. За цей час, за підрахунками експертів, долар в Україні подешевшає до 25 гривень. "Зростання долара, яке можливе в другому півріччі 2017 року, буде досить плавним. До кінця року долар навряд чи перевищить діапазон 26,5-27 гривні", – прогнозує Вадим Іосуб.

У самий найближчий час на перспективи курсу долара можуть вплинути підсумки роботи місії МВФ в Україні. Однак якщо вона закінчиться черговими заявами про продовження співпраці, вплив цей буде мінімальним.

Офіційні прогнози і "ображена" гривня

Нещодавно одне з найвпливовіших економічних видань The Economist включило гривню в список недооцінених валют. За їхніми оцінками, один долар в Україні має коштувати 8,3 гривні. До таких висновків експерти дійшли, склавши індекс БігМака. За основу береться вартість БігМака в Штатах і вважається, що в нацвалюті будь-якої країни він в перерахунку на долари повинен коштувати стільки ж. Якщо коштує більше – валюта переоцінена до долара, менше – недооцінена. Так, Біг Мак в Україні коштує 1,54 долара, тобто 42 гривні. В американських McDonald's коштує варто 5,06 долара. Беручи до уваги офіційний курс валют, аналітики вирахували, що долар повинен коштувати 8,3 гривні.

Правда, вірогідність того, що долар в Україні знову коштуватиме 8,3 гривні, українські аналітики оцінюють як "дуже низька". Поки справи йдуть з точністю навпаки – американська валюта продовжує дорожчати по відношенню до української.

За оцінками Кабміну, курс долара до кінця року досягне 30,2-32,8 гривень. На національну валюту вплине в тому числі блокада Донбасу: підприємства на окупованій території приносили Україні експортну виручку, крім того, від них залежала стабільна робота всього металургійного комплексу.

Варто відзначити, що за курс гривні відповідає Нацбанк. Валютні вливання НБУ дозволяють збільшити пропозицію долара на ринку. Від співвідношення попиту і пропозиції залежить курс. "Національний банк готовий виходити на ринок з валютними інтервенціями для згладжування надмірних коливань і має достатньо інструментів для цього. Обсяг міжнародних резервів на початок січня становив 15.5 мільярда доларів. Цього достатньо і для продажу валюти в ході інтервенцій, і для виконання зобов'язань уряду і НБУ" , – повідомляють в НБУ.

На що впливає курс гривні

Від курсу долара в Україні залежить вартість бензину, зазначає заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев. Так, після девальвації гривні по відношенню до долара на десять копійок, з'являється економічне обґрунтування підвищити вартість бензину на сім копійок. 80% світлих нафтопродуктів Україна імпортує, крім того, в валюті доводиться платити податки. "У нас в повній пропорційності від девальвації курсу підвищуються ціни, оскільки береться ціна в євро або в доларах, що стосується імпорту, і просто множиться курс при перекладі в гривню. Плюс і податки зростають. Так що ціни ще ростуть трохи більше, ніж девальвація" , – пояснює екс-міністр економіки Віктор Суслов.

У формулі, за якою Кабмін розрахував тариф на газ для населення, також закладено курс долара. Уряд прийняв рішення переглядати вартість імпортного газу кожні півроку (постанова №90). Якщо тариф перерахують з урахуванням нового курсу долара і подорожчання імпортного палива, за оцінками експертів, вартість кубометра блакитного палива буде коливатися в межах 8-11 гривень (зараз 6,8 гривні).

Експерт продовольчих ринків Федір Рибаков уточнює: в першу чергу разом з доларом дорожчають банани, цитрусові, риба, сири та м'ясні делікатеси. Наприклад, ціна бананів в супермаркетах завжди 1,1-1,2 доллараза кілограм.

Крім того, до курсу гривні "прив'язані" ціни на іномарки. "Ціни чітко прив'язані до курсів валюти країни-постачальника. Як поведе себе гривня, долар, євро, рубль – так і будуть змінюватися ціни. Останні роки і місяці вони росли", – розповідає директор з маркетингу групи компаній "АІС" Сергій Боровик

Така ж ситуація і на ринку нерухомості. Ціни на "вторинці" зафіксовані в американській валюті. Якщо, наприклад, квартира вартістю 30 тисяч доларів на даний момент обійдеться в 787 тисяч гривень, після подорожчання американської валюти на одну гривню за таку ж квартиру доведеться заплатити вже 817 тисяч.

Подписка на новости