Общество | Николаев, 25 Сентября, 2019

У Миколаєві розроблять окрему цільову програму з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам та наркоманії

Свежие новости: У Миколаєві розроблять окрему цільову програму з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам та наркоманії

24 вересня за ініціативи секретаря Миколаївської міськради Тетяни Казакової відбулася робоча зустріч, присвячена гострій та надзвичайно актуальній темі – боротьбі із соціально значущими хворобами (ВІЛ/СНІД, туберкульоз, гепатит) та наркотичною залежністю.

- Це тема, яку часто замовчують, адже люди бояться говорити про це публічно. Наше основне завдання – винести це на широкий загал, розробити детальний план заходів для покращення ситуації, незважаючи на труднощі, з якими доведеться зустрітися. Зараз всі заходи, пов’язані з протидією соціально значущим хворобам та наркозалежності, включені в загальну міську програму з охорони здоров’я. Сьогодні ми ознайомимося з досвідом міста Одеси, де депутати міськради виокремили цей напрям та створили окрему міську програму, детально прописавши кожен крок, - зазначила Тетяна Казакова. – Мета нашої робочої зустрічі – всебічно обговорити всі ці питання та окреслити першочергові кроки для впровадження подібної програми в Миколаєві.

Напрацюваннями та досвідом колег із міста Одеси поділилася депутат міськради Ірина Куценко. За її словами, найперше, що зробили – направили фахівців на Міжнародний навчальний курс «Академія зменшення шкоди». Із цього все почалося.

-  Коли я потрапила на це навчання, зрозуміла, що проблемою треба активно займатися, адже незабаром у нас просто не буде майбутнього покоління. Наступним кроком стало оприлюднення відкритої статистики – реальних даних про кількість хворих громадян. Одеська, Дніпропетровська та Миколаївська області знаходяться на перших місцях за захворюваністю на небезпечні інфекції, як туберкульоз, гепатит, ВІЛ/СНІД. Тож не слід від цього ховатися, - зауважила Ірина Куценко.

Депутат Одеської міськради додала, що їх програму розробляли не лише фахівці медичної галузі, як це робиться зазвичай.

- Ми зрозуміли, що громадські організації працюють безпосередньо «в полях», тож розуміють проблематику. А отже, з ними слід тісно взаємодіяти. Писали програму всі разом протягом 4,5 місяців, - розповіла Ірина Куценко.

Наразі в документ вже вносять зміни, наприклад, включили пункт щодо організації харчування для пацієнтів в тубдиспансері, аби заохотити людей залишатися на лікуванні. Крім того, серед нововведень – відвідання пацієнтів на дому та відео-контрольоване лікування хворих на туберкульоз (відеоДОТ), впровадження замісної терапії та зниження шкоди від вживання наркотиків.

Начальник управління охорони здоров’я Миколаївської міськради Ірина Шамрай розповіла про роботу, що проводиться у нашому місті для запобігання та протидії захворюваності на соціально значущі хвороби.

- Традиційно Миколаївська, Одеська та Херсонські області потрапляти до переліку регіонів з високим рівнем соціально значущих хвороб. Ми тримаємо ці питання на постійному контролі: наприклад, звітуємо по кожному випадку захворюваності вагітних на ВІЛ/СНІД Міністерству охорони здоров’я. Кожна ситуація ретельно перевіряється. Втім, проблема залишається актуальною. Специфіка галузі охорони здоров’я Миколаєва в тому, що у нас є заклади, представлені лише на обласному рівні. Наприклад, наркологічний диспансер, де ведеться статистика як пацієнтів з області, так і міських. Ми долучаємося до співпраці та взаємодіємо в єдиному медичному просторі, - розповіла Ірина Шамрай.

Кабінети замісної терапії в нашому місті діють у трьох закладах: ЦПМСД №4, ЦПМСД №6 та міській лікарні №5. Миколаїв одним з перших починав впровадження цього напрямку роботи з людьми, які мають наркотичну залежність. Замісну терапію на даний час отримують 219 осіб.

- Депутати Миколаївської міської ради 8 серпня 2019 року прийняли рішення перейменувати міський туберкульозний диспансер у Центр соціально значущих хвороб. Заклад фінансується коштом міського бюджету останні 8 років. Відтепер вся робота буде зосереджена на базі цього Центру, - поінформувала начальник управління охорони здоров’я.

Разом з громадськими організаціями управління проводить численні заходи, спрямовані на запобігання та протидію захворюваності на небезпечні інфекції. Так, останній захід відбувся в День міста. Фахівці проводили експрес-обстеження городян на головній вулиці Миколаєва. Результати невтішні. У 1% обстежених виявили патологію легень, у 4% - гепатити, біля 6% - гепатит С.

- Вивчивши програму Одеси, ми вирішили вийти з пропозицією спрямувати протягом трьох років на цільові заходи з протидії соціально значущим хворобам та наркотичній залежності 395 млн 390 тис грн., - поінформувала Ірина Шамрай.

Секретар міської ради Тетяна Казакова підсумувала, що в Миколаєві буде використаний та вдосконалений досвід сусідів. При цьому вона підкреслила, що підготовку цільової програми з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам та наркоманії активізують, аби встигнути передбачити кошти в бюджеті міста на 2020 рік. Документ, в розробці якого обов’язково братимуть участь представники профільних громадських організацій, винесуть на розгляд постійних комісій міськради вже за місяць.

До участі в обговоренні сьогодні долучилися голова громадської організації «Миколаївське міське громадське об’єднання «Миколаїв – єдина родина» Владислав Чайка, голова правління громадської організації «Альтера +» Віталій Куліков, заступник головного лікаря обласного наркологічного диспансеру Микола Бережник, юрист громадської організації МОГМР «Пенітенціарна ініціатива» Валентина Ципляк, головний психолог-консультант ГО «Центр Джерело» Володимир Стіханов, начальник відділу ювенальної превенції ГУ НП в Миколаївській області Сергій Демідов, президент Миколаївської  асоціації ВІЛ-інфікованих «Час життя» Ірина Парахонько, директор Миколаївського місцевого благодійного фонду «Юнітус» Сергій Ваненков, представник благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Ігор Коновалов, керівник обласної організації товариства Червоного Хреста в Україні Андрій Скороход, представник організації «Друге дихання» Анатолій Кухаренко, засновник Всеукраїнської благодійної організації «Ініціатива заради життя» Вікторія Лапшина.

 

Подписка на новости