Криминал | 29 Января, 2023
Суд конфіскував у російського мільярдера квартиру в Одесі, але залишив основні активи
Позов Міністерства юстиції щодо конфіскації українських активів у російсього мільярдера Михайла Шелкова, який займає 59 місце у списку найбагатших людей рф за версією Forbes, частково задовольнив Вищий антикорупціонний суд.
Рішення ухвалила колегія у складі Тимура Хамзіна, Віри Михайленко та Сергія Мойсака. При цьому головуючий Хамзін виклав окрему думку, не погодившися з позицією колег.
Суд вирішив застосувати до Шелкова санкцію, яка передбачена відповідним законом, і стягнути з нього квартиру площею 175 кв. м та паркомісце в Одесі, склад площею 2411 кв.м, комплекс будівель та квартиру площею 68 кв.м. у Нікополі, трактор «Білорусь», причіп, автомобіль LEXUS ES 350, чотири автомобілі MITSUBISHI PAJER0 SPORT, грошові кошти на банківських рахунках та 100% у статутному капіталі компанії «ВСМПО Титан Україна».
При цьому колегія відмовилася конфіскувати головні українські активи, які прямо чи опосередковано належали бізнесмену. Серед них – Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат, який виробляє ільменітовий концентрат, необхідний для отримання титану й титанових сплавів. Останні використовуються у виробництві озброєння. До 2022 року підприємство експортувало свою продукцію до росії.
За інформацією ВО «Автомайдан», за чотири дні до повномасштабного вторгнення рф Шелков нібито продав більшість своїх активів. Зробив це через сумнівну угоду на Кіпрі.
«Ці кіпрські угоди не мали б визнаватися Україною, так як Шелков був під санкціями. Більше того, Мін'юст стверджував, що путінський олігарх і далі володів своїми активами в Україні, а нова власниця була номінальною», — зазначають в організації.
Про це пише у своїй окремій думці й суддя Хамзін. Він дійшов висновку про штучність укладання угоди та оцінив її як спробу формального переоформлення активів при збереженні фактичного контролю Шелкова над ТОВ «Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат», ТОВ «Інвестагро», ТОВ «Тай-Мінералс».
Статки Шелкова оцінюються у 1,5 млрд доларів. Він є контролюючим акціонером російськоюї компанії «ВСМПО-Ависма», яка вважається найбільшим у світі виробником титана.